9 راه برای یادگیری زبان انگلیسی در خانه

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه

سرفص های مقاله

تلویزیون تماشا کنید

یک وبلاگ انگلیسی زبان بزنید یا دفتر خاطرات داشته باشید

  وقایع فرهنگی را در خانه جشن بگیرید.

  بازی‌های ویدیویی به زبان انگلیسی را انتخاب کنید

 به کلاس‌های آنلاین زبان انگلیسی توجه داشته باشید

واژگان و گرامر را به صورت آنلاین مطالعه کنید

به رادیو گوش دهید

کتاب بخوانید

با خودتان صحبت کنید
9 راه برای یادگیری زبان انگلیسی در خانه

چه کسی بدش می‌آید وقتی پیژامه پوشیده و قهوه می‌نوشد، روی کاناپه دراز بکشد و به یادگیری زبان انگلیسی بپردازد؟ چه کسی بدش می‌آید که بدون پرداخت کرایه ماشین و شهریه کلاس‌ها و دوره‌های مختلف، به زبان انگلیسی مسلط شود؟

از راحتی پیژامه‌ی دوست داشتنی که بگذریم، اگر عاشق زبان انگلیسی هستید ولی وقت کافی برای تمرین ندارید، باید چه‌کار کنید؟ شاید شما از انجام تکالیف اجباری آموزشگاه‌ها یا سروکله زدن با کتاب‌های پیشنهادی اساتید خسته شده باشید و می‌خواهید زبان انگلیسی را به روش خودتان یاد بگیرید. شاید هم نزدیک‌ترین آموزشگاه به شما خیلی دور است یا شهریه‌‌های زیادی دارد. در این مواقع راه حل چیست؟ یادگیری زبان انگلیسی را ببوسید و کنار بگذارید؟

خیر؛ در اینجا باید یادگیری زبان در منزل را آغاز کنید!

شاید به این فکر کنید که تمرین در خانه خیلی سخت است. ممکن است نگران این باشید که کسی اشتباهات شما را اصلاح نکند. شاید به این فکر کنید که وقتی نمی‌دانید کاری را اشتباه انجام می‌دهید، چطور در آن مهارت پیدا کنید؟

تمام نگرانی‌هایی که به آن اشاره کردیم به‌جا و منطقی هستند. علاوه بر این موارد، یادگیری زبان در خانه حواشی دیگری هم دارد. برای مثال، اگر نتوانید تلفظ خود را اصلاح کنید، پیشرفت نمی‌کنید. در حقیقت، ممکن است اصلا ندانید که یادگیری را از کجا باید شروع کنید!

هرچند، یادگیری زبان انگلیسی لزوما به معنی سروکله زدن با کتاب کار نیست. برای اینکه وارد این مسیر شوید، منابع مختلفی وجود دارد که از کتاب‌های کار خیلی جذاب‌تر هستند. همیشه هم قرار نیست یک معلم بالای سرتان باشد و اشتباهاتتان را به شما گوش‌زد کند. اگر بخواهید زبان انگلیسی را به صورت خود‌آموز یاد بگیرید، می‌توانید از منابعی استفاده کنید که حتی از مدرس آموزشگاه هم بهتر باشد و اصطلاحا مو لای درزش نرود (منظورم اپلیکیشن‌های بومی انگلیسی‌زبان، مثل British Accent Training‌ یا Radio England است.)

اگر زبان انگلیسی را با روش‌های مناسب و منابع معتبر در خانه یاد بگیرید، در مسیری قرار خواهید گرفت که از طریق آن به این زبان کاملا مسلط شوید. 

فقط کافی است روش‌های عالی زیر را برای تمرین بررسی کنید!

    تلویزیون تماشا کنید

«سیمپسون‌ها» (The Simpson)

همه‌ی شما راجع به کارتون سیمپسون‌ها شنیده‌اید. چه کسی ممکن است با این کارتون آشنا نباشد یا آن را ندیده باشد؟ یک کمدی کارتونی طولانی است که در تمام دنیا مشهور شده و در آن اتفاقات خنده‌دار و بامزه‌ای برای یک خانواده‌ی آمریکایی رخ می‌دهد. این سریال نه تنها مجموعه‌ای بسیار خنده‌دار است و از لحاظ فرهنگی اهمیت زیادی دارد، بلکه با مسائلی مثل جنبه‌های زندگی روزمره در آمریکا مثل مدرسه رفتن، کار کردن و معاشرت‌های اجتماعی سر و کله می‌زند. در این کارتون از کلمات و عبارات کوچه خیابانی استفاده می‌شود که فرهنگ آمریکا در آن‌ها نهفته شده است.

شخصیت‌های اصلی «هومر سیمپسون» (Homer Simpson)، همسرش «مارجی» (Marge) و فرزندان آنها هستند. با این کارتون هم با فرهنگ آمریکایی آشنا می‌شوید هم زبان انگلیسی یاد می‌گیرید.
سریال «Friends»

معمولا اولین سریالی که به زبان‌آموزان صفر کیلومتر و مبتدی توصیه می‌شود، تماشای سریال «Friends» است. شما احتمالا راجع به این سریال کمدی آمریکایی  چیزهایی شنیده‌اید. این سریال راجع به شش دوست آمریکایی است که در منتهن زندگی می‌کنند. از آنجا که ساخت این سریال سال‌ها طول کشید، تماشای زندگی و تغییر روابط آن‌ها با یکدیگر بسیار جالب است. این شش دوست از نظر شخصیتی رفتار کاملا متفاوتی دارند. «راشل» (Rachel) بامزه و شوخ‌طبع است، «رز» (Rose) خجالتی و عاشق کامپیوتر است، «فوبی»‌ (Phoebe) هم دوست‌داشتنی و کمی خل است!

در این سریال، درک زبان انگلیسی که بازیگران برای ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند، راحت و ساده است. پس اگر می‌خواهید طبیعی به نظر برسید و شبیه بومی‌های انگلیسی‌زبان شوید، تماشای این سریال واجب و ضروری است. زیرنویس‌های این سریال به زبان انگلیسی و سایر زبان‌ها در اینترنت در دسترس است.

    یک وبلاگ انگلیسی زبان بزنید یا دفتر خاطرات داشته باشید

نوشتن می‌تواند فعالیتی آرامش‌بخش و خلاقانه باشد. وبلاگ‌نویسی به زبان انگلیسی یا نوشتن خاطرات می‌تواند یکی از بهترین روش‌ها برای تمرین مهارت نوشتاری (Writing) باشد. از آنجا که مطالب وبلاگ شما را تعداد زیادی از مخاطبان مطالعه می‌کنند، پس ناخودآگاه برای بهتر نوشتن دقت خود را بالا می‌برید و می‌توانید مهارت‌های گرامری و نوشتاری خود را بالاتر ببرید و از آن در زبان انگلیسی روزمره استفاده کنید.

به یاد داشته باشید، وبلاگ شما حتما باید راجع به موضوعاتی مانند اتفاقات روزانه و خاطرات شما باشد، نه موضوعی علمی و تخصصی. چون قرار است زبان انگلیسی عمومی را یاد بگیرید (و مطمئنا اگر صفرکیلومتر هستید و می‌خواهید وبلاگی تخصصی راجع به آناتومی بدن انسان درست کنید؛ به شما تبریک می‌گویم. قوه‌ی تخیلی خیلی خوبی دارید).

حتما به این نکته دقت کنید که شما باید زمان خوبی را برای آپلود مطالب مشخص کنید. مثلا هفته‌ای یک یا دو بار زمان خوبی به نظر می‌رسد. البته یک بلاگر واقعی، روزی چند مطلب مختلف پست می‌کند. اما این به میزان علاقه‌ی شما، مخاطبین و تمایل شما به پست گذاشتن بستگی دارد. برای شروع، همان هفته‌ای یک بار را توصیه می‌کنیم. راحت‌ترین راه وبلاگ درست کردن، استفاده از وب‌سایت blogfa.com یا میهن‌بلاگ است.

اگر شخص کمال‌گرایی هستید و نمی‌خواهید هیچ‌وقت دچار اشتباه شوید، می‌توانید خاطرات یا وبلاگ خود را به یک بومی انگلیسی‌زبان نشان دهید و از او بخواهید متن شما را اصلاح کنند. اگر هم در اطراف شما هیچ بومی انگلیسی‌زبانی وجود ندارد، اصلا نگران نشوید. وب‌سایت «Lang-8» وبسایتی فوق‌العاده برای پیدا کردن شریک تبادل زبانی است که در آن افراد برای نگارش متون مختلف به هم کمک می‌کنند.

    وقایع فرهنگی را در خانه جشن بگیرید.

قرار نیست یک مهمانی بزرگ راه بیندازید. فقط قرار است فرهنگ بومی‌های انگلیسی‌زبان را یاد بگیرید.

کریسمس، هالووین و جشن شکرگزاری مثال‌هایی شناخته شده هستند. قرار نیست عقاید مذهبی و تعصبات فرهنگی را درگیر یادگیری زبان کنید. فقط باید با فرهنگ این بومی‌زبان‌ها آشنا شوید. برای جشن هالووین، مردم شبیه هیولاها، اشباح یا شخصیت‌های مورد علاقه‌ی خود در فیلم‌ها لباس می‌پوشند. اگر یک مهمانی هالووین در خانه برپا کنید، می‌توانید از دوستان خود بخواهید در این جمع، داستان‌های ترسناک خود را به زبان انگلیسی بنویسند و با خود بیاورند، شمع روشن کنند و برای ایجاد یک جو ترسناک، در فضایی تاریک و با نور زرد کمرنگ شمع آن‌ها را بخوانند.

جشن دیگری که بسیار جالب و دوست‌داشتنی است، جشن عید پاک (Easter) است که در بهار برپا می‌شود. این جشن در میان کودکان خیلی مشهور است و در اکثر کارتون‌های «پو» (Pooh) نظیر آن را مشاهده کرده‌اید. اما چه کسی گفته است که بزرگسالان از بازی و تفریح در این جشن لذت نمی‌برند؟ شما می‌توانید تخم‌مرغ جشن عید پاک را در اطراف خانه پنهان کنید و برای اینکه بقیه‌ی اعضای خانواده آن‌ها را پیدا کنند، روی کارت‌های مختلف به زبان انگلیسی  نکاتی جهت راهنمایی بنویسید.

اگر برای برگزاری این مهمانی‌ها محدودیت دارید، در عوض می‌توانید فیلم‌های فرهنگی-تاریخی تماشا کنید یا غذای سنتی انگلیسی‌زبان‌ها را درست کنید. مهم نیست که چه تصمیمی می‌گیرید، تا وقتی که مردم را دور هم جمع کنید و کنار تمرینات زبان انگلیسی از اوقات خود لذت ببرند، کارتان را به درستی انجام داده‌اید.

    بازی‌های ویدیویی به زبان انگلیسی را انتخاب کنید

شاید باورتان نشود ولی من برخی از اصطلاحات زبان انگلیسی را در بچگی و از طریق بازی «GTA» یاد گرفتم! بیشتر مردم، وقتی پای یادگیری یک زبان جدید به میان می‌آید، به بازی‌های ویدیویی فکر نمی‌کنند. بازی‌هایی چون RPGs ( بازی‌های رول پلی) و MMORPGs ( بازی‌های رول پلی آنلاین گروهی) از بهترین روش‌ها برای تمرین مهارت خواندن، شنیدن و مکالمه به زبان انگلیسی است.

آیا می‌دانستید می‌توانید از طریق این بازی‌ها دوستان انگلیسی زبانی پیدا کنید؟‌ به خواندن این مقاله ادامه دهید!

معمولا ( نه همیشه) در RPGs باید با استفاده از جادو، هیولاها را بکشید و به یک قهرمان فوق‌العاده تبدیل شوید. از آنجا که دیالوگ‌های زیادی در این بازی‌ها ردوبدل می‌شود، بازی کردن به زبان انگلیسی واقعا دایره لغات شما را گسترش می‌دهد. شما حتی برای یادگیری انگیزه پیدا می‌کنید، چون کلید اصلی فهمیدن داستان و تکمیل بازی، خواندن و گوش دادن به دیالوگ‌هاست.

خیلی نگران لغات جدید نباشید. شما در طول بازی خیلی سریع به آن‌ها عادت می‌کنید. از معروف‌ترین بازی‌های RPGs که برای تمرین زبان انگلیسی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بازی‌های Final Fantasy، Legend of Zelda و Dragon Quest. 

بازی MMORPGs با وجود جامعه‌ی بزرگی از بازیکنان آنلاین، شما را با تجربه‌ی جدیدی آشنا می‌کند. یکی از معروف‌ترین بازی‌های MMORPGs، بازی «World of Warcraft» است. شما می‌توانید به راحتی یک کاراکتر جدید خلق کنید و برای بازی، تحقیقات را تکمیل نمایید. بهترین بخش اینجاست که شما می‌توانید گروه‌ بزنید و با سایر بازیکنان آنلاین، ارتباط برقرار کنید. روشی بسیار ساده برای برقراری ارتباط با بومی‌های انگلیسی زبان. از این بهتر چیزی سراغ دارید؟‌

مکالمات معمولا غیر رسمی، ساده و راحت هستند و در پنجره‌ی کوچکی نوشته و روی اسکرین نمایش داده می‌شوند. این روشی موثر برای سریع فکر کردن به زبان انگلیسی است.

اگر هیجان بیشتری می‌خواهید و تصادفا یک هدست هم دارید، می‌توانید از قابلیت «TeamSpeak» کمک بگیرید. این قابلیت در بازی به شما اجازه می‌دهد که به مکالمات مختلف ملحق شوید و با افراد جدیدی ارتباط برقرار کنید! صحبت کردن با صفحه‌نمایش کامپیوترتان شاید ابتدا کمی عجیب به نظر برسد، اما این روشی جالب برای تمرین مکالمه به زبان انگلیسی است. هرچند مراقب باشید، شما ممکن است معتاد این بازی شوید (و یادگیری زبان را به کل فراموش کنیدJ)!

    به کلاس‌های آنلاین زبان انگلیسی توجه داشته باشید

تصور کنید، از تمام خدمات کلاس‌‌ها و مکالماتی که با سبک آموزشگاهی پیش می‌روند بهره ببرید، ولی در حقیقت نیازی به مراجعه به کلاس‌ها نداشته باشید!

بسیاری از مدرسین، اساتید و حتی آموزشگاه‌ها پکیج‌هایی ارائه می‌دهند که به کمک آن‌ها می‌توانید به صورت آنلاین به یادگیری زبان انگلیسی بپردازید. این کار حتی از شرکت در کلاس‌های حضوری مقرون‌به‌صرفه‌تر است. معمولا، شما برای شرکت در چنین کلاس‌هایی باید به اینترنت پرسرعت دسترسی داشته باشید.

این روش آموزشی به حدی مناسب و موثر است که در دانشگاه‌های سراسری و معتبر کشورمان، مثل دانشگاه تهران و علم و صنعت، آموزشی با عنوان «رشته‌های مجازی» ارائه داده می‌شود که در آن‌ها می‌توانید از طریق آنلاین در کلاس‌ها شرکت کنید و مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد بگیریدJ

    واژگان و گرامر را به صورت آنلاین مطالعه کنید

اگر احساس می‌کنید باید به آموخته‌های قبلی خود دستی بکشید و همه‌چیز را مجددا مرور کنید، وبسایت‌های فوق‌العاده‌ای انتظارتان را می‌کشند. برخلاف کتاب‌های کار، بسیاری از این وب‌سایت‌ها رایگان هستند که یکی از آن‌ها، وبسایت «ایرانمهر» است!

سایت British Council

از این سایت بهتر هم سراغ دارید؟‌ یکی از بهترین سایت‌های یادگیری زبان انگلیسی به صورت رایگان و آنلاین که اطلاعات مختلفی را برای کودکان و بزرگسالان فراهم می‌کند.

ویدیوهایی که توسط این سایت منتشر می‌شود پر از اصطلاحات مفید هستند و لغات زیادی را در انگلیسی بریتانیایی به شما آموزش می‌دهند. تمام این ویدیوها زیرنویس دارند تا اگر بخشی را متوجه نشدید، از روی زیرنویس آن را دنبال کنید. حتی بخش‌هایی با عنوان بازی و لطیفه وجود دارد که برای زبان‌آموزان صفرکیلومتر، بسیار پرکاربرد است. اگر می‌خواهید خودتان را برای آزمون آیلتس آماده کنید، استفاده از این سایت به شما توصیه می‌شود.

    به رادیو گوش دهید.

از آنجا که رادیو و برنامه‌های تلویزیونی به صورت آنلاین در دسترس هستند، شما می‌توانید مهارت‌های شنیداری خود را در هر جایی که هستید، تقویت کنید. فرقی نمی‌کند در حال شستن ظرف‌ها باشید یا در مترو ایستاده باشید. در هر صورت می‌توانید خودتان را در زبان انگلیسی غرق کنید. 

    کتاب بخوانید

با کتاب خواندن نه تنها مهارت درک مطلب شما تقویت می‌شود، بلکه می‌تواند به بخشی از اوقات فراغت شما تبدیل شود! شما می‌توانید موضوعاتی را که دوست دارید مطالعه کنید تا خواندن را به یک تفریح تبدیل کنید. کتاب‌های زیادی به زبان انگلیسی در دسترس هستند که از قضا موضوعات مورد علاقه‌ی شما را پوشش می‌دهند.

اگر به کتاب‌های فانتزی علاقه‌ای ندارید، می‌توانید بیوگرافی افراد مشهور را بخوانید، مثل بیوگرافی ستاره‌‌های هالیوودی یا شخصیت ورزشی مورد علاقه‌ی خود. برای مثال می‌توان به بیوگرافی «استیو جابز» (Steve Jobs)، نوشته‌ی «والتر ایساکسن» (Walter Isaacson) اشاره کرد. در این بیوگرافی لغات و نقل‌قول‌های بامزه‌ای از استیو نوشته شده است. مطالعه‌ی این کتاب، روشی جذاب برای یادگیری اصطلاحات تجاری است.
سری کتاب‌های هری ‌پاتر نوشته‌ی جی.کی رولینگ

این کتاب‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی بسیار ایده‌آل هستند و علاوه بر تقویت مهارت شما در خواندن و درک مطلب، اسباب سرگرمی را فراهم می‌کنند. توصیه می‌کنیم ابتدا نسخه‌ی فارسی این کتاب‌ها را مطالعه کنید و سپس سراغ سری انگلیسی آن بروید. چون ممکن است کمی درک و هضم اصطلاحات جادو و جادوگری برایتان سخت باشد و گیجتان کند. این سری کتاب‌ها برای کودکان و بزرگسالان مناسب است و هرچه داستان جلوتر می‌روند، متن کتاب سخت‌تر می‌شود. پس می‌توان گفت که جلد اول بیشتر مثل کتاب کودکان و جلد آخر شبیه رمان بزرگسالان است. ماجرای این کتاب را هم که مطمئنا از بر هستید. این مجموعه ماجراهای جادوگر جوانی به نام «هری‌ پاتر» را روایت می‌کند که در برابر طلسم مرگ جادوگر سیاه، «لرد ولدمورت» زنده می‌ماند و به این‌ترتیب، به او لقب «پسری که زنده ماند»‌ تعلق می‌گیرد. پسری که می‌تواند لرد سیاه را از بین ببرد.

 متن این کتاب‌ از ترکیب بی‌نظیر اصطلاحات امروزی و اصطلاحات اسطوره‌ای تشکیل شده است و آن را به کتابی خواندنی تبدیل کرده است. شما همچنین می‌توانید برای کلمات مترادف‌های زیادی پیدا کنید و دایره لغات خود را گسترش دهید.
«مزرعه‌ی حیوانات» نوشته‌ی «جرج اورول» (George Orwell)

این کتاب بسیار مشهوری است که از آن می‌توان دو مفهوم مختلف را تعبیر کرد. یکی ماجرای حیواناتی را بیان می‌کند که مزرعه‌دار خود را سربه‌نیست می‌کنند و خودشان از مزرعه‌ی (Manor) نگه‌داری می‌کنند؛ و در حالت دوم داستان به انقلاب روسیه اشاره می‌کند که در آن حیوانات نماد شخصیت‌های سیاسی و گروه‌های مردمی هستند. دشمن اصلی خوکی به اسم «Napoleon» ، در حقیقت نماد (Joseph Stalin) است.

متن این کتاب را به راحتی می‌توان خواند و آن را درک کرد. ماجرا آنقدر هیجان‌انگیز است که به راحتی نمی‌توان کتاب را زمین گذاشت و از مطالعه دست کشید! اگر به سیاست یا تاریخ علاقه‌مند هستید، مطالعه‌ی این کتاب توصیه‌ می‌شود. سطح زبان این کتاب برای زبان‌آموزان بسیار مناسب است و بزرگسالان و کودکان، هر دو می‌توانند از خواندن آن لذت ببرند.
«چارلی و کارخانه‌ی شکلات سازی» نوشته‌ی «رولد دال» (Roald Dahl)

این کتاب فوق‌العاده گزینه‌ای مناسب برای هواداران شکلات است! این کتاب هم مثل هری‌پاتر به زبان‌های مختلفی ترجمه شده است و حتی فیلم سینمایی آن در دسترس است. فیلمی که در آن «جانی دپ»‌ با کارگردانی «تیم برتون» هنرنمایی کرده است.

ماجرا راجع به پسری به اسم چارلی است که با پدر، مادر و مادربزرگ و پدربزرگش در فقر زندگی می‌کند. سپس بلیط بازدید از کارخانه‌ی شکلات‌سازی «ویلی وانکا» را برنده می‌شود و زندگی او به طور چشمگیری تغییر می‌کند. زبان این کتاب ساده و توضیحات آن ملموس است. با مطالعه‌ی این کتاب می‌توانید توصیف‌های فانتزی و تخیلی را هم یاد بگیرید.
«ماجراهای الکس رایدر» نوشته‌ی «آنتونی هوروویتس»

این کتاب، گزینه‌ای بی‌نظیر برای طرفداران سبک جنایی و اکشن است. در این کتاب، ماجرای پسربچه‌ای چهارده ساله روایت می‌شود که به تازگی با مرگ عمویش رو‌به‌رو شده است و ناگهان از طرف یک سازمان سیاسی بزرگ به اسم «ام آی 6» به سراغش می‌آیند و مجبورش می‌کنند تا در عملیات مختلف، جاسوسی کند. ماجراهای جذاب  و هیجان‌انگیز این کتاب که از زبان سوم شخص یک پسر چهار‌ده ساله روایت می‌شود، بسیار شیرین و دوست‌داشتنی است. تا جایی که حتی یک لحظه هم نمی‌توانید آن را زمین بگذارید و قلبتان از جا کنده می‌شود. متن این کتاب برای زبان‌آموزان سطح متوسط مناسب است و می‌تواند به خوبی اصطلاحات مختلفی را در زبان انگلیسی بیاموزد و شما را با فرهنگ آمریکایی آشنا سازد.

    با خودتان صحبت کنید

چه کسی گفته الزاما با اینکار دیوانه به نظر خواهید رسید؟‌

بخشی از یادگیری زبان، دقیقا همین تمرین است. شهامتتان را بالا ببرید و اعتماد‌به‌نفس داشته باشید! اگر نتوانید با خودتان صحبت کنید،‌ چگونه می‌توانید با بقیه به زبان انگلیسی صحبت کنید؟‌

همیشه جایی برای صحبت کردن با خودتان وجود دارد. حتی شده در حمام! شما می‌توانید در جلوی آینه هم مکالماتی را که در سرتان وجود دارد بیان کنید. اگر شهامتش را دارید، چرا صدایتان را ضبط نمی‌کنید؟ یک ویدیو از مکالمه‌ی خود ضبط کنید و آن را تماشا کنید تا میزان تسلط خود در زبان انگلیسی را تشخیص دهید (البته فکر می‌کنم این کار شهامت ماورایی لازم دارد!).

بسیار خوب، حالا تعداد زیادی روش جذاب برای یادگیری زبان انگلیسی در منزل سراغ دارید که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، چای بنوشید و از اینکه با پیژامه می‌چرخید و کفش پایتان نیست، لذت ببرید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست